Przejdź do treści Przejdź do nawigacji głównej Przejdź do stopki

Odzyskiwanie hasła

Nie ma możliwości przypomnienia aktualnego hasła z uwagi na przechowywanie haseł w formie zaszyfrowanej. „Przypomnienie” hasła oznacza jego zmianę. Nadanie nowego hasła wymaga znajomości adresu e-mail używanego w Systemie.

Zmiana hasła odbywa się w czterech etapach:

Etap 1

Na stronie głównej systemu OSF (Logowanie do systemu OSF) należy wybrać przycisk Nie pamiętasz hasła?

Widok strony głównej systemu, pokazany fragment z opcjami logowania i rejestracji do systemu.
Niebieska strzałka wskazuje opcję "Pobierz login i hasło".

Użytkownik zostanie przekierowany na stronę, na której należy podać adres e-mail aktualnie używany w Systemie (pkt 1 na rysunku poniżej) a następnie wybrać przycisk Potwierdź (pkt 2 na rysunku poniżej).

Komunikat dotyczący zmiany hasła do konta w systemie OSF. 
Numerem 1 oznaczono miejsce podania adresu e-mail. 
Numerem 2 oznaczono opcję "Potwierdź".

Etap 2

Na podany adres e-mail, użytkownik otrzyma wiadomość z żądaniem zmiany hasła. Należy potwierdzić żądanie poprzez kliknięcie na podkreślony tekst „potwierdź swoją decyzję klikając na tym linku” (podświetlony na rysunku poniżej).

Widok przykładowej wiadomości e-mail z linkiem potwierdzającym decyzję o zmianie hasła.

Dlaczego muszę potwierdzać swoją decyzję?/Dlaczego System nie wyśle wiadomości e-mail z nowym hasłem bezpośrednio po zgłoszeniu żądania zmiany?

Adresy e-mail są powszechnie znane. Gdyby wiadomość e-mail z nowym hasłem była generowana bezpośrednio po zgłoszeniu żądania, to byłoby możliwe, aby dowolny anonimowy użytkownik mógłby zmienić hasło do dowolnego konta Systemu, znając wyłącznie adres e-mail właściciela tego konta. Aby tego uniknąć, na skrzynkę pocztową właściciela konta jest wysyłana najpierw wiadomość z prośbą o potwierdzenie żądania zmiany hasła.

Etap 3

Po pomyślnym potwierdzeniu zmiany hasła, użytkownik otrzyma kolejną wiadomość e-mail z automatycznie wygenerowanym NOWYM hasłem.

Login pozostaje bez zmian

Widok przykładowej wiadomości e-mail po potwierdzeniu decyzji o zmianie hasła. Na niebiesko zaznaczono "Hasło", obok którego znajduje się nowe, wygenerowane automatycznie hasło.

Etap 4

W celu zalogowania się do Systemu należy wpisać Login oraz otrzymane w drugiej wiadomości e-mail nowe hasło


Co 30 dni wymagana jest zmiana dotychczasowego hasła.

Komunikat z prośbą o zmianę hasła pojawi się automatycznie. W takim przypadku należy uzupełnić pola opisane jako: Wpisz stare hasło:, Wpisz nowe hasło:, Powtórz wpisane hasło:, a następnie wybrać przycisk Zapisz. Od tej pory, przy logowaniu do konta OSF wymagane jest używanie nowego hasła.

Komunikat wymuszający zmianę hasła. Na niebiesko wskazano miejsce wpisania starego i nowego hasła.